Naujienos

Jonas Ponas skamba

Draugai kviečiame į koncertą, 

Jonas Ponas skamba – tai netikėtas susitikimas su Klaipėdos kūrėjų muzika iki karo stovėjusios Šv. Jono bažnyčios archeologinėje atodangoje. Dabartis su praeitimi kviečia mus sustoti šalia apnuogintų bažnyčios bokšto pamatų, prie nutilusių miesto stygų ir permąstyti savo santykį su tuo, kas prarasta ir naujai atrasta. Archeologų atidengtas bažnyčios mūras simboliškai klausia, kokią Klaipėdą ir save regėsime rytoj? Ką asmeniškai mums reiškia Šv. Jono bažnyčios atstatymas? Augsime, kursime, kilsime?

Ateikime be lūkesčių, o su atvirumu – susitikti, išgirsti, pajausti, sustoti. Koncerto metu skambės Klaipėdos kūrėjų „Lyrikos magistrai“, „Ingaja”, „Hit kick“ muzika, mintimis apie reikšmę dalinsis archeologai ir Klaipėdos miesto gyventojai, arbata vaišins draugai liuteronai.

Susitiksime šviesoje, išskirsime tamsoje.
Spalio 3 d., šeštadienį 19 val., Turgaus g. 24.
Renginys nemokamas, skirtas visai šeimai. Jis vyks lauke, tad nepamirškite šiltai (labai šiltai) apsirengti.
Renginio metu bus fotografuojama, filmuojama.

Organizatorius
Klaipėdos universiteto
Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas
Thomo Manno kultūros centras / Thomas-Mann-Kulturzentrum

Rėmėjas
Goethe’s institutas Lietuvoje

Partneriai
Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčia

Pradėti darbai

…mintis, idėja pamažu virsta “kūnu”. Nueitas ilgas kelias laiko prasme, daugiau nei 15 metų, kai mūsų bendruomenė pradėjo minti kelius, kad statyti čia Maldos namus. Kuklesnius ketinome, tik stilistiškai atkartoti istorinę Šv.Jono bažnyčią.BET pasijungus miestui, simpatikams ir Klaipėdos istorinio paveldo puoselėtojams savivaldybės administracijoje ir politikams, garbiems miestiečiams, mokslo žmonėms įvyko lūžis. Pagarba Lietuvos Seimui, 91 narys balsavo už Šv.Jono bažnyčios su bokštu pripažinimą Valstybei svarbiu projektu. Dabar turime daug simpatikų, dirbančių su meile prie šios Katedros atkūrimo…o dr.Raimonda Nabažaitė pradėjo vakar jau būtinus archeologinius tyrimus, tokia spindinčiomis akimis…Aš tuos 15 metų buvau tik mažytis sraigtelis užvedantis procesą, vėlyvais vakarais rašantis raštus, projektus visoms institucijoms, neleidžiantis nusvirti bendruomenės rankoms…

Pranešimas spaudai

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖ

Pranešimas spaudai, 2020-08-19

Šv. Jono bažnyčios vietoje – archeologiniai tyrinėjimai

Klaipėdos senamiestyje, Šv. Jono bažnyčios vietoje, prasideda archeologiniai tyrimai – darbai startuos rugpjūčio 21-24 d. Šiomis dienomis jau aptveriama kasinėjimų teritorija, į piliavietę bus perkeliama čia eksponuota menininkės Raimondos Pečeliūnienės darbų paroda apie viduramžių Klaipėdą.

„Netrukus prasidėsiantys archeologiniai tyrimai – labai svarbus žingsnis šv. Jono bažnyčios atkūrimo link. Tai projektas, kurio vedlė – evangelikų liuteronų bendruomenė, o savivalda – aktyvi pagalbininkė. Atstačius bažnyčią, ji ne tik papuoštų Klaipėdos senamiestį, bet ir taptų reikšmingu kultūros objektu. Atkurti objektą, skirtą religinėms apeigoms, susikaupimui ir maldai – nėra vienintelis tikslas. Tai kartu turėtų būti nauja kultūrinė erdvė bendruomenei ir naujas turistų traukos centras, sėkmingo Klaipėdos ir Vokietijos bendradarbiavimo simbolis“, – sako bažnyčios atkūrimo procesą koordinuojančios darbo grupės vadovas, mero pavaduotojas Arvydas Cesiulis.

Archeologiniams tyrimams 20 tūkst. eurų skyrė Kultūros paveldo departamentas, 25-iais tūkstančiais eurų prisidės Klaipėdos savivaldybė. Šių tyrimų metu surinkti duomenys bus itin svarbūs rengiant bažnyčios atstatymo projektą. Archeologinius tyrimus vykdys Klaipėdos universiteto archeologė dr. Raimonda Nabažaitė, parengusi tęstinę tyrimų programą. Šiais metais bus įgyvendinta I etapo tyrimų dalis, kai atidengiama bažnyčios bokšto vieta, dalinai šoninės sienos, bažnyčios vidaus reliktai, tačiau nesiekiant kapų lygio. Anot archeologės, tai nėra labai didelės apimties tyrimai, tačiau juos tikimasi praplėsti ir tęsti 2021 m. pilnai atidengiant bažnyčią visu jos vidaus ir išorės perimetru, užfiksuojant ir tiksliai koordinuojant jos išlikusias struktūras: visas sienas, bokštą, altorinę ir šoninę apsides, kontraforsus, vidaus struktūrinius elementus: kolonų vietas, grindis, altoriaus vietą ir kitus elementus.

Šv. Jono bažnyčios atkūrimo fondo atstovai pažymi, kad archeologiniai tyrimai – labai svarbus etapas, be kurio negalima judėti į priekį, kurio rezultatai apspręs tolimesnius veiksmus, nulems atstatymo koncepciją. Pagrindinis prasidedančių tyrimų tikslas – sužinoti, kokia yra pamatų būklė, nuo to priklausys sprendiniai, kaip bažnyčia bus atstatoma – ar bus galima statyti ant tų pačių pamatų, ar reikės tvirtinti, gręžti polius, imtis kitų sprendimų.

Atlikus archeologinius tyrimus, galės būti rengiamas bažnyčios atkūrimo projektas, ieškoma finansavimo šaltinių atkūrimo darbams. Evangelikų liuteronų bendruomenės bei mero sudarytos atkūrimo procesą koordinuojančios darbo grupės dėka pavyko pasiekti, kad šiam projektui būtų suteiktas valstybei svarbaus projekto statusas, kuris, tikimasi, padės ir ieškant tarptautinės paramos jo įgyvendinimui. Vienu gražiausių Klaipėdos statinių buvusi šv. Jono bažnyčia Turgaus gatvės gale buvo pastatyta XVIII a. pradžioje, XIX a. viduryje nukentėjo nuo gaisro, tačiau miesto gyventojų pastangomis buvo atstatyta. Per II pasaulinį karą bažnyčia vėl smarkai nukentėjo, kol galiausiai buvo visiškai nugriauta.

Siekiant bažnyčios atkūrimo 2013 m. tarp Klaipėdos miesto savivaldybės ir Klaipėdos miesto Evangelikų liuteronų parapijos buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Per visą laikotarpį nuo 2013 m. intensyviai dirbta bažnyčios atstatymo klausimu – vyko susitikimai su įvairiomis institucijomis, parengta galimybių studija su investiciniu projektu, parengti projektiniai pasiūlymai su įveiklinimo koncepcija, archeologinių tyrimų programa, atlikti istoriniai tyrimai, bažnyčios priestato žvalgomieji archeologiniai tyrimai, pasiektas Valstybei svarbaus projekto statusas. Savivaldybė taip pat kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją ir Seimą dėl bažnyčios detalaus plano ribų keitimo organizatoriaus parinkimo.

VIEŠAS PAREIŠKIMAS

Klaipėdos miesto Evangelikų liuteronų parapijos
Klaipėdos Evangelikų liuteronų Šv. Jono atminimo bažnyčios atstatymo labdaros ir paramos fondo

PAREIŠKIMAS

Dėl atsiribojimo nuo tam tikrų visuomenės grupių manipuliacijų ir Šv. Jono bažnyčios atstatymo politizavimo

Klaipėdos istorinės Šv. Jono bažnyčios su bokštu atstatymo įgyvendinimo projektas, įgaunantis pagreitį, yra daugiau kaip dešimtmečio Klaipėdos miesto mero, savivaldybės tarybų, savivaldybės administracijos, Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos bendruomenės bei Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios bendro sutelkto darbo rezultatas.  Šv. Jono bažnyčios su bokštu atkūrimas Klaipėdoje LR Seimo 2020 m. sausio 14 d.  nutarimu pripažintas svarbiu valstybei projektu, tam skirtas Klaipėdos miesto savivaldybės ir valstybės finansavimas archeologinių tyrimų I etapui.
Prasidėjus projekto įgyvendinimo realiems darbams, pradėjo reikštis ir tam tikros visuomenės grupės, kurios manipuliuoja šiuo projektu, politizuoja jį, skelbiasi socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje, kad tai jų nuopelnai, kad jie organizuoja Šv. Jono bažnyčios atstatymą, taip klaidindami visuomenę ir klaipėdiečių bendruomenę. 

Klaipėdos Evangelikų liuteronų parapijos bendruomenė bei Šv. Jono atminimo bažnyčios atkūrimo fondo administracija atsakingai pareiškia, kad mes atsiribojame nuo šių grupių manipuliacijų ir projekto politizavimo, darant sau reklamą artėjančiuose šių metų LR Seimo rinkimuose.

Klaipėdos m. Evangelikų liuteronų Parapijos kunigas Reincholdas Moras

Klaipėdos m. Evangelikų liuteronų Šv. Jono atminimo bažnyčios labdaros ir paramos fondo direktorė Lilija Petraitienė      

Talka

Šiandien Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos bendruomenė surengė talką ir pakvietė miestiečius kartu paruošti sklypą archeologiniams tyrinėjimams. TAI SIMBOLINIS STARTAS Šv. JONO bažnyčios atkūrimui. Nuoširdus ačiū visiems talkininkams ir palaikymo komandai, mūsų senjorams, kurie vis tiek kibo į darbą. Sutvarkėme viską labai atsakingai, galvojome ir apie miesto svečius šventinį savaitgalį. Vyrai belaukdami traktoriuko, patys pradėjo kasti Ir išvertė pirmąjį gyvatvorės krūmą. Kažkada tai bus istorija…Kunigas mūsų R. Moras buvo vienas iš tų entuziastų. Likę ištvermingiausi talkininkai pasidarė bendrą nuotrauką. Dideli darbai prasideda nuo mažų…

Kviečiame į talka, 2020-07-22 d.

Kviečiame visus prijaučiančius rytoj, 2020-07-22 d. nuo 17 val rinktis šv. Jono bažnyčios sklype. Ruošamasi šalinti dalį gyvatvorės. Su savimi turėti darbo rūbus, grėblius, kastuvusa, pirštines ir gerą nuotaiką.